Wczytuję dane...
2 - Najciekawsze programy do dobierania kolorów

W poprzednim artykule przedstawiłem podstawowe techniki dobierania kolorów z użyciem koła kolorów. W tym artykule, opiszę kilka przydatnych programów, które was wyręczą, w dodatku na bardziej zaawansowanych kołach kolorów.

Paletton.com

http://paletton.com/

Paletton - opis okna

Jest to aplikacja bezpłatna, przeglądarkowa – nie wymaga instalacji na komputerze. Pierwszy ekran może przytłaczać ilością przycisków, ale po chwili klikania staje się raczej intuicyjny, przynajmniej w zakresie jaki jest nam potrzebny.

Opis programu

Lewa strona okna przedstawia koło kolorów i to na nim wykonujemy większość operacji. Nad kołem kolorów możemy wybrać metodę dopasowania koloru lub kolorów, natomiast po prawej stronie okna widzimy efekt końcowy – nasza paletę.

Górna część lewej strony aplikacji to menu, w którym wybieramy metodę dopasowania kolorów (1). Wybrany jest opcja po lewej – jeden kolor bazowy, co daje nam paletę monochromatyczną. Po zaznaczeniu opcji po prawej stronie „with complement” zostanie dodany drugi kolor przeciwległy na kole kolorów, oraz zostanie zaktualizowana nasza paleta kolorów.

Kropka na zewnętrznej części koła kolorów (2) obrazuje kolor bazowy. Ten punkt można przesuwać po okręgu wybierając inny kolor bazowy. Znając kod RGB koloru bazowego, możemy go wpisać w polu Base RGB (4) co automatycznie ustawi nam na kole kolorów odpowiedni kolor . Wewnątrz koła kolorów(3) ustawiamy jasność, nasycenie i ton naszego koloru bazowego, oraz kolorów monochromatycznych. Przesuwając kropki na odpowiednią stronę otrzymamy kolory bardziej lub mniej nasycone, lub zmienimy odcień koloru. Możemy też wybrać jedna z zaproponowanych palet z menu presets (5) i dowolnie ją modyfikować. Na bieżąco możemy obserwować wprowadzone zmiany i efekty po prawej stronie aplikacji (6). Górna część przedstawia naszą paletę z odcieniami monochromatycznymi dla każdego z kolorów, a poniżej to samo w powiększeniu.

Przykładowe dopasowanie kolorów

Paletton - turkus

Załóżmy, że chcemy, aby przewodnim kolorem naszej pracy był turkus i chcemy dobrać do niego dwa kolory. Aby dobrać kolory musimy rozpocząć od wybrania koloru bazowego – turkusowego. W tym celu ostawiamy odpowiedni kolor zewnętrzną kropką na kole kolorów i dobieramy główny odcień wewnątrz koła kolorów. Odcienie monochromatyczne wewnątrz (4 kropki po obu stronach głównej kropki wewnątrz koła kolorów) nie mają w tej chwili większego znaczenia.

Aby uzyskać ten kolor można też wpisać w pole BASE RGB kod tego koloru -30D5C8.

Następnie wybieramy dopasowanie kolorów triadyczne i szukamy zadowalającego nas efektu. Mi na pierwszy rzut oka wydawało się, że poniższe dopasowanie kolorów jest do kitu, ale końcowy efekt jest bardzo ciekawy. Niezależnie czy jest to praca z koralików TOHO, korali drewnianych czy sutaszu.

Paletton - turkus, pomarańcz, czerwień

Jak dobrać kolory - turkus, czerwony, pomarańczowyDopasowanie kolorów - turkus, pomarańcz, czerwień

Jak dobrać kolory - turkus

Zachęcam do eksperymentowania. Rozsuwając dwa dobrane kolory możemy uzyskać nowe połączenia.

Na przykład takie:

Paletton - turkus filoet i żółty

Sutasz - turkus, fiolet, żółty

I choć połączenie turkusu i odcieni granatu i żółtego na pierwszy rzut oka wydaje się zbyt abstrakcyjne, to trudno się nie zgodzić, że końcowy efekt jest bardzo ładny.


Color Wizzard

Color Wizard

http://www.colorsontheweb.com/colorwizard.asp

Jest to podobny program do palettonu, z innym interfejsem. Tutaj kolor wybieramy suwakami RGB. Możemy tez kliknąć jeden z podpowiadanych kolorów poniżej suwaków.

Mamy również do wyboru menu z metodami doboru kolorów. Zachęcam do klikania, program jest bardzo intuicyjny.

 


Adobe Color CC

Adobe Color CC

https://color.adobe.com/pl/

Rewelacyjne i bezpłatne narzędzie od Adobe.

Niewątpliwie zaletą jest polska wersja językowa. Po lewej stronie wybieramy regułę – w tym przypadku kolory analogiczne. Kolor bazowy możemy wybrać na kole kolorów, suwakami RGB lub podając kod koloru. Możemy tu łatwo modyfikować dowolne parametry koloru bazowego jak i kolorów do niego dobranych.

 

Zachęcam do eksperymentowania!To trzy programy, które przypadły mi do gustu. Oczywiście nie chodzi o to, zeby każdą pracę projektować z kołem kolorów. Te narzędzia są przydatne wszędzie tam, gdzie szukasz pasujacych do siebie kolorów. Niezależnie od tego, czy wybierasz kolory do bransoletki z koralików szklanych, czy torebki do swojej ulubionej bluzki Mrugnięcie

~Andrzej

Zdjęcia użyte w artykule pochodzą z https://www.pinterest.com/

 Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł to poprosze o like Uśmiech