Wczytuję dane...
1 - Jak dobrać kolor

Jeżeli dobieranie kolorów sprawia Ci trudność, lub masz problem w dobraniu odpowiedniego koloru do koloru przewodniego twojej pracy, to ten artykuł jest dla Ciebie. Poznasz podstawowe, zasady, techniki i narzędzia do tworzenie własnych palet kolorów. Te porady są o tyle uniwersalne,  że możesz ich użyć do dobrania odpowiednich koralików TOHO do swojej pracy, ale możesz ich użyć równie dobrze, do wyboru farby na ścianę w swoim pokoju.  Są to doskonałe narzędzia, zwłaszcza dla początkujących. Oto podstawowe i najczęściej używane strategie.

Kolory monochromatyczne

Najprostszą techniką doboru kolorów jest dobór barwy pochodnej od koloru bazowego, różniący się nasyceniem, lub jasnością. Dla przykładu biorąc pod uwagę kolor niebieski, możemy otrzymać kolory pochodne coraz jaśniejsze dodając do niego kolor biały.

Rozjaśnianie kolorów


Możemy otrzymać kolor ciemniejszy dodając kolor czarny.

Ciemniejsze koloryNaszyjnik półfabrykaty metalowe kolor niebieski


Lub zmienić odcień koloru niebieskiego dodając kolor szary.
Zmiana odcienia

Dobierając kolory na podstawie tej techniki otrzymamy prace monochromatyczne. Paleta kolorów TOHO Round, udostępnia wiele odcieni i zdobień kolorów bazowych, przez co łączenie koralików w palety monochromatyczne nie sprawia trudności. 

Koło kolorów „Color Wheel”

Koło kolorów jest podstawowym narzędziem do doboru kolorów, zwłaszcza dla początkujących. Przedstawię podstawowe i najczęstsze strategie, wraz z poradami na temat, jak poruszać się po kole kolorów, aby uzyskać doskonały efekt.Po pierwsze, klasyczne koło kolorów składa się z 12 różnych kolorów. Koło kolorówJedna połowa zawiera chłodne kolory, a druga zawiera cieplejsze barwy. Poza tym koło można podzielić  na:

zaawansowane koło kolorów

  1. Barwy – kolory podstawowe – żółty, czerwony, niebieski;
  2. Kolory drugorzędne utworzone z połączenia kolorów podstawowych; - zielony, pomarańczowy, fioletowy;
  3. Kolory trzeciorzędne utworzone z połączenia jednego koloru podstawowego i jednego drugorzędnego – pozostałe kolory

Oczywiście koło kolorów może być znacznie bardziej zaawansowane jak to po lewej.


Jednak do posługiwania się tak rozbudowanym kołem najlepiej użyć stworzonej do tego celu aplikacji, o czym będzie w kolejnym artykule. 

Kolory analogiczneBransoletka koraliki szklane

Kolory analogiczne

Dobieraj kolory znajdujące się obok siebie na kole kolorów. Przykładowo wybierając kolory od żółtego do pomarańczowo-czerwonego otrzymamy taki efekt: 

Prace o analogicznych kolorach są harmonijne dla oka. Podobnie jak palety monochromatyczne. Jeżeli boisz się, że nadmiar jednego koloru, lub typu koloru może przytłaczać, możesz przełamać paletę w swojej pracy kolorami neutralnymi – beżowy, brązowy, szary.

Kolory dopełniająceBransoletka koraliki szklane półfabrykaty metalowe

Kolory dopełniające


Wybierz dwa kolory po przeciwległych stronach na kole 
kolorów. Zobacz jaki efekt daje połączenie koloru niebieskiego i pomarańczowego. Kolory kontrastują ze sobą, co wzbudza zainteresowanie, a jednocześnie sprawia, że połączenie ma wizualny sens dla oka. 

Kolory triadyczne


Kamienie naturalne i koraliki szklane - bransoletkaKolory triadyczne

Triadyczny schemat kolorów tworzony jest z trzech równo rozłożonych kolorów tworzących trójkąt równoboczny. Triadyczne palety są szczególnie żywe i energiczne, ze względu na ogromną różnorodność barw.  

Kolory dzieląceKoraliki szklane w kolorach triadycznychKolory dzielące

Kolory dzielące ustalamy wybierając dwa kolory po obu stronach koloru przeciwstawnego.Tak dobrana paleta jest mniej kontrastowa i rzucająca się w oczy od palety kolorów dopełniających. Kontrast jest tu złagodzony przez wybranie kolorów analogicznych do dopełnianego.

Kolory wybierane po prostokącie i po kwadracie

Kolory dobrane po kwadracieKolory dobrane po prostokącieJest to tak naprawdę wybór do jednej palety dwóch par kolorów dopełniających. Dzięki temu kolory nawzajem się neutralizują i pasują do siebie jako całość.

Podsumowanie

O ile nie ma dużego wyboru kolorów półfabrykatów do wyrobu biżuterii, o tyle szeroka paleta kolorów koralików, np. Toho Round 11/o pozwala na bardzo wiele możliwości łączenia ze sobą kolorów.

Wierzymy, że przedstawione podstawowe techniki doboru kolorów, pomogą Ci, jednak pamiętaj, że najodpowiedniejszy jest kolor, w którym dobrze się czujesz. :)

~Andrzej

Jeżeli artykuł Ci się spodobał, będę wdzięczny za like Uśmiech